koşullar

Koşullar, bir durum karşısında programın karar verme mekanizmasıdır. Koşul böyle olursa bunu yap, eğer koşul şöyle ise şunu yap dediğimiz karar verme yöntemi. Koşullar olarak If else ve switch/case kullandığımızı söylediğime göre gerçek hayat ile örneklemelere geçebiliriz.

Bir insan kapıdan çıkarken kapının açık veya kapalı olduğuna göre ne yapacağına karar vermek zorunda. Çünkü bir işlem gerçekleştirmek üzere. Eğer (If) kapı açık ise dışarı çık değil ise (else) kapıyı aç ve dışarı çık diye karar veriyoruz. Bir örnek daha vermek istiyorum pekiştirmek ve switch case örneklemek için. Evinizin kapı numarası 6 olduğunu düşünelim.  Apartmanınızın ikinci katına geldiğinizde 5-6-7-8 numaralı olmak üzere 4 adet kapı bulunuyor. Kapı numaranız (switch seçeneği 6) 6 olduğunu bildiğiniz için 1. kapıya baktığınızda 5 numara (case 5), ikinci kapıya baktığınızda 6 numara (case 6) olduğunu gördünüz. Kapı açık ise (if) giriş yap değil ise (else) kapıyı aç ve içeri gir diyebiliriz.

Kod yapısını öğrendikten sonra emin olun uygulamak zor bir şey değil. Hadi başlayalım.

1- Koşul İfadeleri – If Else Kullanımı

Yukarıdaki verdiğimiz örnekle anlatsak daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Daha önceden anlattığım veri tipleri sayfasını okuduğunuzu varsayıyorum. Kod yapısına bir bakalım.

bool kapiAcikMi=false;
if(kapiAcikMi == true)
{
string durum=”İçeri Girebilirsiniz.”;
}
else
{
string durum=”İçeri Girmeniz Mümkün Değil! Lütfen Kapıyı Açınız!”;
}

Örnek üzerinden gidelim. Bool bir değişkene sahibiz. Bu değişkenin adı kapiAcikMi. Bool değeri de false yani yanlış. Eğer yani if, kapiAcikMi değeri true (doğru) ise string veri tipindeki durum değişkenine “İçeri Girebilirsiniz”  yazdık. Eğer kapiAcikMi değeri false ise else deyip (yani değilse) string veri tipindeki durum değişkenine “İçeri Girmeniz Mümkün Değil! Lütfen Kapıyı Açınız!” değerini atadık.

2- Koşul Ifadeleri – Swicth/Case Kullanımı

Genelde verilen örneklerden biri olduğu için ve gayet güzel anlaşılacağı için haftanın hangi gününde olduğumuzu bulacağımız ufak bir kod yazacağız. Switch case koşulunu pek kullanmasam da bazı zamanlar kullanılması elzem anlar olduğunu itiraf etmeliyim. Örneğimize geçebiliriz.

int gun = Convert.ToInt32(DateTime.Now.DayOfWeek);
string hangiGundeyiz= “”;
switch(gun)
{
case 1:
hangiGundeyiz=”Pazartesi”;
break;
case 2:
hangiGundeyiz=”Salı”;
break;
case 3:
hangiGundeyiz=”Çarşamba”;
break;
case 4:
hangiGundeyiz=”Perşembe”;
break;
case 5:
hangiGundeyiz=”Cuma”;
break;
case 6:
hangiGundeyiz=”Cumartesi”;
break;
case 7:
hangiGundeyiz=”Pazar”;
break;
}

Yukarıdaki kod satırlarında bilmediğiniz sınıflar olabilir. Özellikle yazdım. Merak etmeyin hepsini öğreneceğiz.

İlk önce “gun” adında bir integer değişkeni oluşturdum. DateTime.Now.DayOfWeek sınıfı bize haftanın günlerini sayı olarak verir. Bunu Convert.ToInt32 ile bir integer veri tipine çevirdim. Gun veri tipinin içine yükledim. Eğer buraya kadar anlamadıysanız hiç mühim değil. Sadece mantık olarak anlatmak için size beyin jimnastiği yaprak yavaş yavaş öğretiyorum.

Gun değişkeni bize haftanın gününü verdi. Eğer 3 verirse çarşamba veya 7 verirse pazar diye bulup hangiGundeyiz string veri tipine yüklememiz gerekiyor. Bunu da kod da gördüğünüz gibi case kısmı 3 veya case 7 ile seçim yapıyoruz.

Size uygun koşullar hangisi ise onu kullanacaksınız. If else kullanımınızın on bin de biri kadar switch case kullansanız dahi ne işe yaradığını bilmeniz gereken bir koşuldur.

 

Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz