neler yapacağız
neler yapacağız

Merhaba arkadaşlar. Daha önce ücretsiz olarak bilgi sağladığım blogger sayfamdan, wordpress alt yapısı ile oluşturduğum daha güçlü bir sisteme geçiş yapış bulunmaktayım. Programlama ağırlıklı bir web sitesi olacağını belirtmek isterim.

Blogger pek profesyonel olmasa da karalama yapmak için çok uygun bir sistemdi. Fakat unutmayın “Değişmeyen tek şey, değişimdir.” demiş Heraklitos.

Bu makale yenilenen Altay Olcay blog sayfalarımızda neler yapacağımızı biraz anlatmak istiyorum. Günümüzde fazla takip edilmeyen web sitelerine bir yenisini daha ekleyerek sizlere, ne kadar gereksiz bilgi var ise onlardan arındırıp kısa ve öz makaleler yazmaya çalışacağım. Ayrıca bir diğer bölüm olan karalama bölümümde günlük yazmak istediğim makalelerimi sizin ile paylaşacağım.

Karalama bölümüne daha çok kategori ekleneceği için şimdilik makale yazacağım programlama kategori bölümünde neler olacağına bir göz atalım.

1- C# (Windows Masaüstü Programlama)

c# programlama logo

C# Windows işletim sisteminin masaüstü programlar üretmek amacı ile üretilmiştir. Nesne tabanlı .exe uzantılı programlar ile windows işletim sistemli bilgisayarın her yönünü kullanarak istediğiniz programı yazabilirsiniz. Diğer programlama dillerinden farklı olarak hazır kütüphaneler ile projenize destek çıkar.

 

2-Asp.Net (Windows Web Programlama)

asp.net programlama logo

Asp.Net Microsoft firmasının geliştirdiği web tabanlı programlama dilidir. Asp’nin .net kütüphanesi eklenmesi sonucu ortaya çıkan dil, güvenlik açısından olsun, gelişim hızı konusunda olsun çok etkili bir dildir. Açık kaynak php dilinin de sonrasında gelişmesine neden olan dil günümüzde hala kullanan sayısı yüksek bir kitleye sahip. Tabi bir çok avantajı olsa da dezavantaj da mevcuttur. Makine maliyeti gibi. Fakat programlama mantığı bildikten sonra öğrenilmesi kolay bir dildir. Arka planda c# kodları barındıran dil, kendini c# dan ayıran kütüphaneleri de mevcuttur.

 

3-MVC (Windows Web Programlama)

mvc.net programlama logo

Mvc “Model-View-Controller” olan açılımı ile windows web tabanlı programlama dünyasına yeni bir soluk kattığını belirtmek isterim. Belkide benim için öyleydi. Asp.Net düzensiz bir dosya hiyerarşi vardır. Mvc bunu daha toplu düzenli hale getirmiştir. Model yani veritabanı, View yani görsel tasarımı, Controller yani arka plan kod sayfaları ile bir dosyalama sistemi oluşturulan mvc’nin içine girdiğinizde sonra asp.net pek kullanmak istemeyeceksiniz. Kısa kod yapıları ile hızlı proje üretme konusunda iddialı olan mvc’den sizde keyif alacağınızı düşünüyorum.

 

4-Wordpress (Linux Web Programlama)

wordpress programlama logo
wordpress logo

WordPress blog olarak piyasaya sürülmüş sonrada daha büyük bir projeye dönüştürülmüş Linux işletim sistemine kurulan bir projedir. Arka planında php kodlama dili bulunan bu yazılım, kodlama bilmeden bile paket yükleyerek kurulabilen bir yazılım projesidir. Yani günümüzde hiç bir kodlama dili bilmiyor olabilirsiniz. Bir kişisel web sitesi, kurumsal web sitesi, e-ticaret sitesi veya aklınıza gelebilecek her hangi bir web tabanlı projeyi tema ve eklenti paketleri ile oluşturma fırsatı veriyor. Tabi paketlerin bazıları ücretlidir. Ama muadil dediğimiz aynı işlemi yapan bir çok ücretsiz paketlerde bulunmaktadır. Bu sitenin arka planı da wordpress vardır. Sebebi kodlama bilmemem vs. değil, kısa sürede hazır siteyi ve paketleri yükleyerek web sitesi kullanabiliyor olmamdır. Tabi çok ayrıntılı projeleri php dili bilmiyorsanız WordPress yapmanız mümkün değildir. Fakat orta seviyeli işler için uygun bir paket projedir.

 

5-Unity 

unity programlama logo
unity logo

Dikkatinizi şu yöne çekmek istiyorum. Tüm maddelerin başlığında parantez içinde bir takım bilgiler verdim. Fakat unity de bunu yapmadım. Bu yazıyı sabır ile hala okuyorsanız sizin bir ayrıcalığınız olmalı. İşte o kısma geliyoruz. Bir çok kişi unity’i oyun programlama veya telefon programlama veya şunu şunu programlama arayüz destekçisi olarak bilir. Bu tamamen yanlıştır. Unity mucizevi bir şeydir. Kelimelerimden dolayı sanırım ne kadar hayran olduğumu daha fazla anlatmama bile gerek yok. Unity bir program geliştirme arayüzü değildir. Unity bir hızlı grafik işleme motorudur. Eğer bir programcı size biri bir gün gelirde unity işe yaramaz neden bunu öğrendin veya öğreniyorsun derse, o program yazarından uzak durunuz. Nedenini hemen açıklamak isterim. Unity grafik işleme hızından tutun çıktı olarak ne isterseniz, aklınıza hangi platform gelirse gelsin hepsinin uzantısını size birinci elden vermekte. Yani mesela bir android projesinde 3. paket programı olmak yerine, direk size .apk uzantılı dosyayı sunuyor. Bunun yanında kullanmasam da web veya masaüstü(deskop) projelerde yapabiliyorsunuz. Daha fazlası mı? Android televizyonlarınıza veya ios telefonlarınıza, playstationlarınıza da proje geliştirebiliyorsunuz. Bitti mi sizce? Hayır daha değil. 3 boyutlu olarak proje geliştirebildiğiniz gibi aklınızın hayalinizin almayacak noktalarına ulaşabiliyorsunuz. Arka plan kodu tamamen c# olduğu için, yazdığınız kod öbekleri tamamen c#.

Yazılarımın devamı için sabırsızlanıyorum.

Görüşmek üzere..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz