program nasıl yazılır

Her programlama öğreten eğitmen “Algoritma nedir?” veya “Değişkenler, Fonksiyonlar Nedir?” hatta “Program Nasıl Yazılır?” yazıları ile başlar. Ben 90 kuşağını yaşamış biri olarak bilgisayarı o zamanlar, tabi filmlerinde etkisi ile gelecekte dünyayı ele geçirecek aletler olarak gördüm. Mutfak robotundan dahi korkan bir nesil olarak başladım bu yola. Meslek olarak bu yolda ilerledikçe, aslında her şeye insanın yön verdiğini fark ettim. Bu kısımda sizlere programlamak için ne gerekiyor ve neden gerekiyor gibi bilgileri sunduğum bir makaledir. Sonuç olarak emeklemeyi bilmeden koşamayız.

Programlamaya başlamaya karar verdiğim ilk yıllar (şimdiki gibi kaynaklar tabi yoktu o zamanlar) kursları araştırmaya başladım. Aklımda oyun, bilgisayar, robot veya web sitesi programlayacağım gibi bir düşünce olmadan kurslara gidip kayıt olmayı planlıyordum. Bana öğretsinler, sonra ne programı yazacağıma karar veririm diye düşünüyordum. Bilgisizlik işte. Sizin bu duruma düşmemeniz için yazıyorum bu makaleyi.

Artık akıllı cihazlar ile yaşayan bir toplum olduk. Bu cihazların hepsinin kendine göre programlama stilleri var. Öncelikle neyi programlamak istediğiniz önemli. Bu bir bilgisayar olabilir, bir web sitesi olabilir, bir cihaz olabilir veya oyunda programlamak istiyor olabilirsiniz. Her ne programlamak isterseniz isteyin aşağıdaki bilgiler ve benim tecrübem ile size az da olsa yol göstermeye çalışacağım. Eğer farklı sorunuz olursa lütfen yorum kısmından bana sormaktan çekinmeyin.

Program nasıl yazılır sorunu yerine ilk önce “program yazmak için ne kullanacağız?” sorusuna cevap vermek gerekir diye düşünüyorum. Kullanacağımız araçlara aslında not defteri yeterlidir denir. Evet bu doğru. Eğer bir profesyonel yazılım uzmanı iseniz bir not defteri ile program geliştirebilirsiniz. Peki profesyonel yazılım uzmanı not defteri ile proje geliştirir mi? hayır. Yazılımı geliştirirken aslında bir özel yazılım kullanıyoruz. Bu yazılım içinde hazır kütüphaneler bulunuyor. Bu hazır kütüphanelerde daha önceden bizim yazdığımız yada bizim için yazılan kodlar bulunuyor. Böylelikle her zaman aynı kodu yazmak ile hamallık yapmayı bırakıp zamandan tasarruf ediyoruz. Bu halde iken bile ortalama bir sayfa tasarlamak bir veya bir kaç gün vaktimizi bile alabiliyor. Bu yüzden kimse sıfırdan not defteri ile manifestoları ile kod ve tasarımıyla kod yazmaz. Biri çıkıp ben yazarım derse içinizden enayi diyebilirsiniz.

İşin içine girmeden son paragraf da benim kullandığım program arayüzlerinden bahsetmek istiyorum. Ben Yazılım ve Veritabanı Uzmanı olarak masaüstü yazılımında, web sitesi yazılımında Microsoft Visual Studio programı kullanmaktayım. Bu program ve arka planındaki .net kütüphanesi ile aslında daha fazla platformda yazılım yapabilirsiniz. Verilerimi saklamak için veritabanı olarak Sql Server Management Studio programını kullanıyorum. Sonuçta programın unutmasını istemediğimiz verilerimizi bir yerde saklamamız gerekiyor. Görsel tasarımcı olmadığım için resim düzenleyici program kullanmıyorum. Fakat ihtiyacım olursa Paint veya Photoshop programı kullanıyorum. Bir cihaz programlamak için Arduino ile proje oluşturuyorum. Elektronik bilgim zayıftır. Bu yüzden pek yönelmedim o alana. Oyun programlamak için Unity hızlı grafik motorunu kullanmaktayım. Ücretsiz kolay kullanımı olduğu için tercih etmekteyim. İlk başta oyun yazmak için başladığım bu serüvene en son oyun yazmayı öğrendiğim için burada sizin huzurunuzda kendimi alkışlayıp tebrik ediyorum. İşte bu bilgisizliğin sonucu.

1- Bilgisayara Program Yazmak

Bilgisayara Program Yazmak

Bilgisayar programı yazabilmek için bir çok dil kullanabilirsiniz. Dünyanın bir çok bilgisayarında kullanılan Windows işletim sistemi için program yazmak için önerdiğim dil C# dilidir. Sebepleri arasında bir çok kişi kullandığı için değil sadece, arka plan kütüphaneleri ile öğreniminiz hızlı ve kolay olur. Nesne tabanlı yani görsel olarak proje tasarlayabilirsiniz. Eğer bir sıkıntı yaşarsanız kodlama sırasında emin olun sizden önce o sıkıntıyı yaşamış ve çözmüş bir çok insanı google arama motorunda bulabilirsiniz. Sıkıntınızı çözebilirsiniz. Ufak bir proje oluşturmak için temel programlama bilgisini bilmek yeterlidir.  C# dilinin üzerinde durmamın asıl nedeni, bu kodlama ile web sitesi de, oyun kodu da yazabilirsiniz. Aşağıda diğer maddelerde de belirttiğim gibi.

2- Web Sitesi Tasarlamak ve Program Yazmak

Web Sitesi Tasarlamak ve Program Yazmak

Web sitesi tasarlamak konusundan başlarsak, program yazmak ve tasarım yapmak farklı 2 meslektir. Türkiye’de “Abi asgari ücrete her şeyi yaparım.” felsefesi bitince bu daha iyi anlaşılacaktır. Tasarım yapan kişiye front end, arka plan kod yazan kişiye back end denir. Tasarımcılar html dizayn kodu kullanarak web sitesinin görselinin iskeletini, css ve javascript kullanarak da bedenini var eder. Sonrasında back end elemanı gelir ve o iskelet ve ete ruh verir. Onun nasıl düşüneceğini söyler. Hangi olayda ne tepkime vereceğini öğretir. Gözünüz sakın korkmasın. Bir program yazabilmek zor bir şey değildir. Sadece koşmadan, emekleyerek başlayarak kademe kademe ilerleyin.

3- Bir Cihaz Programlamak

Bir Cihaz Programlamak

Günümüzdeki elektronik cihazların hepsinin içinde bir entegre vardır. Bu web sitesinde cihaz programlamaya girmeyi düşünmüyorum. Fakat ileride girersem eğer büyük ihtimal Arduino ile olur. Basit programlama yöntemi ile ve parçalarının maliyetinin uygun olması nedeni ile beğendiğim bir sistemdir. Programlama konusunu bir kaç saatte öğrendim. Tabi mesleğim yazılım uzmanı olduğu için böyle. Peki neden devam etmiyorum? Size hemen söyleyeyim. Elektronik devre oluşturmaya kafam basmıyor. İnternet de hazır şemaları olmasına rağmen, şu anlık beceremedim. Ama bir gün eğer elektronik kısmı da çözersem, size bununla ilgili burada tüyolar veririm. Ama araştırmalarıma göre en basit ve hızlı öğrenilebilecek, gelişmiş ve gelişmekte olan bir sistem ardunio.

4- Oyun Programlamak

Oyun Programlamak

Gelelim en zevk aldığım kısma. Oyun yazmak benim bu işe başlama sebebimdi. Ama bir çok şeyi öğrenip canım sıkıldığı bir gün, bu mesleğe neden girdiğimi sorguladım kendimde. O güne kadar bir çok proje çıkarmış da olsam bir tane bile oyun yazmadığımı fark ettim. Araştırmaya başladım. Oyun yazmak için en iyi motor hangisi (Oyun yazılımı yapmak için firmaların oluşturduğu oyun motorları kullanılmakta). İnternet de herkesin yorumu okudum. Diğerlerini neden benimsemediğimi söylemeyeceğim fakat neden Unity’i seçtiğimden bahsedeceğim. Unity iki dili destekleyen bir projedir. Biri c# diğer Javascript. Bu sayede c# bana bir kapı daha açmıştı. Projelerinizi ücretsiz bir şekilde (Ücretsiz sürümde proje oluşturduğunuzda, başlangıçta unity 2 saniyelik kendi animasyonunu oynatıyor.) oluşturabiliyorsunuz. En çok beğendiğim özelliği de yazdığınız projesi istediğiniz platform çıktısı olarak da alabiliyorsunuz. Android telefonlar, IOS telefonlar, virtual reality, plasystation aklınıza gelebilecek bir çok platform için tek bir kodlama dili ile proje geliştirebiliyorsunuz.

Hangi cihaza program yazmak istediğinizi karar verdikten sonra gerisi çorap söküğü gibi geldiğini göreceksiniz.

Bir başka makaleme kadar görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz