algoritma nedir

Algoritma nedir kısaca anlatmak gerekirse aslında bir düşünme ve davranış biçimidir. Misal örnek vermek gerekir ise şu an bilgisayarın veya telefonun başına geçerken izlediğiniz davranış biçimini ele alırsak siz refleksleriniz ile bir algoritma oluşturdunuz ve bunu uyguladınız.

Algoritma nedir sorusuna başka bir örnek daha vermek istiyorum. Bir öğrenci ve planladığı,  gün içi çalışmasını düşünelim. Planlı bir şekilde ilerleme aşamasıdır algoritma. Ek bu örneği vermemin nedeni şudur. Peki öğrenci saat 10 da matematik dersine çalışması gerekirken bir aksilik çıksa. Başka bir yerde olmak zorunda kalsa. Bu plan sistemi ne kadar değişir.

Hemen konuyu topluyorum. Yazılım da tüm işlere ve işlemlere başlamadan önce bizim kurguladığım sisteme algoritma dendi. Bu konuda da bir örnekle açıklamak istiyorum.

Elimizde lojistik web projesi var olduğunu düşünelim. İlk önce bizden ne istendiğini öğrenmemiz gerekiyor. Standart, tek lisan kullanılacak. Firmayı tanıtım amaçlı tasarlanıp programlanacak.

Standart bir web sitesi programlamak için maddi olarak karşılanacak ürünler:

1-Web sitesini yükleyeceğiniz bir adet makine (hosting)

2-Web sitesine ulaşmak için bir adet alan adı (domain)

Maliyetimizi hesapladığımıza göre sıra ne kadar vakit harcayacağımıza. Sitenin toplam 5 adet kullanıcıya gösterilecek sayfası, 10 adet yönetim paneli sayfası olmak üzere toplam 15 sayfası olacak. Sayfa başı 1 gün ile hesaplarsak ve hafta sonlarını bu vaktin dışına atarsak 3 hafta zarfında bu site bitmek zorunda. Ek 1 hafta uzun süre söyleyerek toplam 1 ayda site bitecektir. 1 haftayı herhangi bir aksilik yaşanmaması için uzun tuttuk.

Sıra kod yazma planlamasına geldi. Burada bir çok algoritma kullanarak ilerleyeceksiniz. Ben sadece tek bir kısmını size örnek olarak sunuyorum. Yönetim paneline girmek için bize gereken bir kullanıcı adı ve şifre. Kullanıcı, yönetim paneli giriş sayfasına makineden bir çağrıda bulunacak. Sayfa geldiğinde kullanıcı, kullanıcı adı ve şifresini gerekli yerlere girip kullanıcı girişi butonuna tıklayacak. Bilgiler arka planda kodlar vasıtası ile veritabanı’na gidip böyle bir kullanıcının varlığını ve şifresini karşılaştırıp  sorgulayacak. Eğer var ise Yönetim sayfasına gönderecek, yok ise hata mesajı dönüp tekrar giriş yapması istenecek.

Şimdi bazı arkadaşlar belki “başta neden zaman fiyat hesaplamasına girdin sonra kod kısmına geçtin” deyip ne yaptığımı anlamamış olabilir. Biz hayatımızın her anında bir algoritma doğrultusunda yaşamaktayız. Bu makalenin bu noktasına kadar geldiyseniz artık algoritmanın ne olduğunu emin olun unutmayacaksınız. Bu makalede size bir insanın günlük yaşamından tutun, iş hayatı ve planlamasına kadar her şeyin algoritmik şekilde nasıl ilerlediğini açıkladım. Yani algoritmayı nedir kısaca gösterdim. Dikkat edin öğrettim demedim. Siz zaten bunu biliyordunuz. Ben sadece size farkına vardırdım diye düşünüyorum.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz