programlama temelleri

Algoritma nedir ve programlama temelleri adlı makale ile tüm programlarda kullanılan temel kodlar ve algoritma nedir, nasıl olur onu işlemeye çalıştım. Aşağıda kategoriye ayrılmış düzende sunduğum başlık linklerine tıklayarak konulara ulaşabilirsiniz. En çok kullanacağımız kodları ele aldığım yazımda, başlangıç için sizi sıkmamak için kısa ve öz anlatmaya özen gösterdim. Buradaki konuları öğrendikten sonra ufak çaplı programlar yazabileceksiniz.

1- Program Nasıl Yazılır?

programlama nasıl yapılır

Her programlama öğreten eğitmen “Algoritma nedir?” veya “Değişkenler, Fonksiyonlar Nedir?” yazıları ile başlar. Ben 90 kuşağını yaşamış biri olarak bilgisayarı o zamanlar, tabi filmlerinde etkisi ile gelecekte dünyayı ele geçirecek aletler olarak gördüm. Mutfak robotundan dahi korkan bir nesil olarak başladım bu yola. Meslek olarak bu yolda ilerledikçe, aslında her şeye insanın yön verdiğini fark ettim. Bu kısımda sizlere programlamak için ne gerekiyor ve neden gerekiyor gibi bilgileri sunduğum bir makaledir. Sonuç olarak emeklemeyi bilmeden koşamayız.

2- Algoritma Nedir?

algoritma nedir

Algoritma nedir kısaca anlatmak gerekirse aslında bir düşünme ve davranış biçimidir. Misal örnek vermek gerekir ise şu an bilgisayarın veya telefonun başına geçerken izlediğiniz davranış biçimini ele alırsak siz refleksleriniz ile bir algoritma oluşturdunuz ve bunu uyguladınız. Daha detaylı makaleyi incelemek isterseniz lütfen başlık kısmındaki “Algoritma Nedir?” yazısına tıklayınız.

3- Programlama Temelleri (Değişkenler)

sepet yumurta

Değişkenleri gerçek hayata uyarlarsak sepet olarak düşünebiliriz. Bir sepet ile yumurtayı istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Değişkenlerle de bir veriyi, istediğiniz konuma taşıyabilir, veriyi istediğiniz konumda kullanabilirsiniz. Daha detaylı makaleyi incelemek isterseniz lütfen başlık kısmındaki “Programlama Temelleri (Değişkenler)” yazısına tıklayınız.

4- Programlama Temelleri (Koşullar)

kapı

Bir kapıyı açık olamadan odadan çıkmanız gerektiğini düşünün. Bu kapıdan geçerek dışarı çıkmanız ne kadar mümkün olurdu? Hayat bazlı düşündüğümüzde beynimiz ilk önce eğer kapı açık ise dışarı çık değil ise kapıyı aç ve dışarı çık komutunu işler. Daha detaylı makaleyi incelemek isterseniz lütfen başlık kısmındaki “Programlama Temelleri (Koşullar)” yazısına tıklayınız.

5- Programlama Temelleri (Döngüler)

cüzdan

Döngülere hayattan en güzel örneği vermek gerekirse, bence en güzel örnek cüzdan ve içindeki malzemeler olacaktır. Bir cüzdandaki malzemeleri tek tek ne işe yaradığını söylemek istersek bir döngüye sokmamız gerekir. Daha detaylı makaleyi incelemek isterseniz lütfen başlık kısmındaki “Programlama Temelleri (Döngüler)” yazısına tıklayınız.

6- Programlama Temelleri (Fonksiyonlar)

vites

Fonksiyonlar benim en çok sevdiğim konudur. İlk başta öğrenirken çok beynim yanmıştır. Fonksiyonlar ile yazılmayan proje ne kadar çok işlevli olsa da, benim görüşüme göre çöp bir projedir. Çünkü performans konusunda ciddi anlamda etkisi vardır. Gerçek hayata uyarlamak gerekirse direk insan beyninden örnek verebiliriz. Misal bir manuel vitesli arabayı kullanırken ilk başta zorlanırız. Zamanla beynimiz bunu öğrenir ve artık fark etmeden vitesi kolaylık ile kullanırız. Fonksiyonlarda buna benzerdir. Her motor devrinde vites değiştirmek için aynı sıra ile işlemleri yaparız. İki sayıyı toplama işlemi düşünün. Bunu projede 2-3 yerde kullandığımızı düşünün. 2-3 yerde de tekrar tekrar yazmak yerine bir kere fonksiyon olarak yazarak istediğimiz kadar yerde kullanabiliriz. Daha detaylı makaleyi incelemek isterseniz lütfen başlık kısmındaki “Programlama Temelleri (Fonksiyonlar)” yazısına tıklayınız.

Güzel bir başlangıç yaptık. Hayattan kesitler vererek sizin aklınızda daha iyi yer edineceğini düşünüyorum. Umarım yazdıklarım size faydalı olur.

Diğer makalelerimde görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz